Somatic

Somatic Experiencing to metoda stworzona przez Petera Levine`a do uzdrawiania skutków traumy i szoków.

 

Bazuje na pracy z ciałem, które to jest lustrem dla pojawiających się odczuć i zarazem narzędziem do pracy nad nimi. Jest bezpieczna, a jednocześnie bardzo głęboka.

 

Somatic Experiencing oznacza somatyczne (cielesne) doświadczanie i uczy jak śledzić odczucia w ciele, jak zintegrować emocje i ruch poprzez ciało, czasami też ekspresję słowną, by nasza dusza znów była obecna w ciele, byśmy czuli ciało i siebie w ciele.

 

Często czynnikami wywołującymi skutki traumy jest to, że wydarzenie działo się za szybko, że było czegoś za dużo, często się coś powtarzało albo nie mieliśmy wsparcia, by sobie poradzić w danej sytuacji. Dlatego też w Somatic Experiencing pracuje się z:

 

- ugruntowaniem - gdyż uziemienie daje poczucie bezpieczeństwa i jest bazą do dalszej pracy,

 

-miareczkowaniem – czyli powoli uwalniamy nagromadzoną energię i emocje, co zapobiega skutkom retraumatyzacji (silnego ponownego wejścia w traumę). Obieramy cebulę warstwa po warstwie, co daje poczucie bezpieczeństwa i panowania nad procesem w schodzeniu coraz głębiej,

 

- ruchem wahadłowym pomiędzy odczuciami – jest to naturalny ruch między odczuciami będącymi w opozycji, np. strach – bezpieczeństwo, napięcie – rozluźnienie, skulenie – poszerzenie. Gdy te odczucia spotykają się łatwiej następuje rozładowanie starej energii. Jednocześnie odkrywa się i wzmacnia zasoby, których się nie dostrzegało lub bagatelizowało się je. Kiedy człowiek utyka w traumie, to wpada w kanał, w którym z łatwością koncentruje się na tym, co negatywne. A skoro się przetrwało trudny okres, to zasoby muszą być i moc też jest. I pracuje się nad tym, aby to wydobyć i włączyć do życia i funkcjonowania na co dzień.

 

- odbudową granic - gdyż trauma oznacza przerwane granice czy wtargnięcie w naszą przestrzeń. Odbudowa granic jest bardzo ważna, raz że w uzdrawianiu traumy, dwa w umiejętności lepszego radzenia sobie w przyszłości ze stresującymi sytuacjami i ze zdolnością do obrony siebie.

 

W momencie silnego stresu czy poczucia zagrożenia włączają nam się starsze struktury mózgu – mózg ssaka i gada i dlatego jeśli nie przerobimy traumy, to pozostajemy w reakcjach typowych dla ssaka i gada - walki bądź ucieczki albo zamrożenia i bezruchu. W momencie silnego lub długotrwałego stresu organizm wytwarza duże ilości energii (właśnie do walki bądź ucieczki) i jeśli jej nie uwolnimy i nie zintegrujemy, to ta duża dawna energii będzie wciąż krążyć w układzie nerwowym wywołując skutki traumy i przerożne symptomy.

 

Pierwsze objawy traumy pojawiające się szybko po danym wydarzeniu to:

- wysoki poziom pobudzenia

- ściśnięcie

- dysocjacja (przebywanie w głowie, niebycie w ciele)

- bezradność powiązana z zamarciem

 

 

Inne symptomy pojawiające się po dłuższym  czasie to m.in.:

- powracające i natrętne obrazy, wspomnienia i emocje

- przesadne reakcje emocjonalne

- zaburzenia snu

- obniżona umiejętność radzenia sobie ze stresem

- nadwrażliwość

- ataki paniki

- częsty płacz

- unikanie pewnych okoliczności

- pociąg do niebezpiecznych sytuacji

- lęk przed bliskością, nieumiejętność kochania, stłumione reakcje emocjonalne

- nieśmiałość

- wstyd

- depresja, bycie martwym za życia

- oderwanie od rzeczywistości

- oderwanie duszy od ciała

- utrata czucia ciała

- inne

 

Traumy nie powoduje samo wydarzenie, ale nasza nieumiejętność poradzenia sobie w danym wydarzeniu. Jeśli zmagając się z daną sytuacją nie odnieśliśmy sukcesu, to będziemy wciąż doświadczać skutków tego oraz przymusu wchodzenia w podobne sytuacje. Dlatego ważne jest rozładowanie emocji oraz dokończenie akcji i reakcji na poziomie ekspresji ruchowej.

 

Somatic Experiencig pracuje również nad niedokończonymi odruchami walki, ucieczki i zamrożenia pomagając wyjść z koła kompulsji i ciągłego powtarzania danych reakcji emocjonalnych i zachowań.

 

Ponieważ trauma jest zapisana w ciele, to poprzez ciało można ją uzdrowić i znów poczuć się w ciele jak w domu.

 

Mój nr certyfikatu EASE: PLITP18004.

 

Zapraszam na sesje bezpośrednio bądź przez internet.

 

Somatic Experiencing pomaga sprowadzić z powrotem duszę do ciała poprzez rozwijanie i korzystanie z Felt Sense.

Wykonuję sesje Somatic Experiencing w Warszawie (Warszawa).

Somatic Experiencing bardzo wycisza układ nerwowy.

Terapia Traumy jest możliwa poprzez Somatic Experiencing.

Szkolenie z Somatic Experiencing trwa 3 lata i obejmuje 6 zjazdów po 5 dni.